Květen 2017

Spokojený život bez pohybu nevykouzlíš!

28. května 2017 v 22:00 | Reina Sun |  Žij pohybem!
Pohyb by měl být pro člověka jednou z nejdůležitejších věcí v životě, poněvadž je pro něj uzpůsobeno celé jeho tělo z hlediska stavby, anatomie a funkce. A když pohyb není nebo je špatně -> tak tělo bolí. Bolí, protože si natáhneme sval, který nebyl zvyklý plnit svou funkci a najednou jsme mu dali zabrat. Nedejbože si ho rovnou přetrhneme. Bolí, protože se flákal a teď je v zápřahu. Bez pohybu jsme náchylnější na zranění, na psychická onemocnění i civilizační choroby. Věděli jste například, že velice účinnou prevencí takřka všeho (diabetes mellitus, infarkt myokardu, astma bronchiale, obezita, ischemie mozku = mrtvice, ...) je nordic walking? To ,,blbé" chození o hůlkách je nejdoporučovanější aktivitou napříč věkovými kategoriemi i typy problémů!
A to vůbec nemluvím o ,,fitness holčinách". Věřte mi, že pohyb nekončí tím, že si na sebe navléknu sportovní oblečení dle poslední módy a vyfotím si selfíčko, které si dám do statusu na facebooku nebo ještě hůř, na instagram, aby všichni viděli, jak jsem strašně sportovní typ.
Kdepak, tam to začíná. Správná sportovní fotka by měla být se zrudlým obličejem, kapkami potu všude možně a s úsměvem od ucha k uchu, když už chci mít fotku. Protože to nám sport dává :) Je úplně jedno, co děláte, jen se u toho bavte, bavte se pohybem! S přáteli, sami, s kolegy z práce, se psem, vždyť je to jedno! Děláte to totiž pro sebe ;)

Nebo alespoň já to dělám pro sebe a protože mám pohyb jakýmkoli způsobem ráda. Proto je tu i takhle rubrika, chci mapovat, jak často se hýbu a co jsem schopna hecnout a co už ne. Prostě jestli to alespoň 3 x týdně taky zvládnu :)
Tohle jsou moje góly, vrcholné výkony nečekejte. Dělám to pro radost, jak už jsem několikrát zmínila. A pokud jste někdo lepší (což není těžké), gratuluji, jste dobří a pokračujte v tom dál! Pokud jste na tom jako já nebo hůř - to nevadí, jen vytrvejte! Tělo vám poděkuje :)
(Vím, že někdy ten čas prostě není. Obecně by se dospělý člověk měl zvládnout 3x týdně hodinku hýbat.) A jak to zvládám já?

Orchideje bez květináče

25. května 2017 v 21:01 | Reina Sun |  Květena vypráví
Když se řekne orchidej, vybaví se většinou obraz Phalaenopsis za oknem, což je nejčastější druh domácí pěstované orchideje. ALE orchideje rostou i v volné přirodě! Ano, opravdu. Pro někoho překvapení. Já vám dnes ukážu dvě orchideje, dokonce ze shodného rodu, které jsou k vidění na loukách. Když víte, kam jít, samozřejmě.

Několik lokalit, kde hledat: PP Horní luka, samota Kozlov, Bílé Karpaty, Českolipsko, Krkonoše, Jeseníky a kupodivu i Mariánské Lázně (konkrétně u Rudolfova pramene - ta neposečená louka).

doba květu: květen-červen, takže je ideální čas vyrazit lovit orchideje ;)
(jen fotoaparátem, prosím, jsou už tak ohrožené, takže, prosím, netrhat a nešlapat mi tu po nich!!)


Jsi lepší?

24. května 2017 v 16:57 | Reina Sun |  Tématicky
Když se nikdo nedívá, ukazuješ horší nebo lepší já?

Dá se říct, že každý má dvojí identitu - jednu hezčí, chytřejší, zábavnější pro veřejnost a jednu obyčejnou, nedokonalou, ale upřímnou pro sebe a pár vyvolených. To není žádné překvapení ani novinka. Problém je, že si to nikdo nepřipouští. Je to takové to společenské tabu - všichni o tom ví, ale nikdo o tom nemluví nahlas. Tím vzniká nabubřelé pozérství.
Kdo si nikdy nepomyslel věty typu: Jak bych před nimi vypadal/a? Co si o mě myslí? Čím se jim zavděčím? Samozřejmě, každý. Já taky. Ač mě to štve, byla jsem vychována v paneláku, kde se vždy všechno vědělo ještě dřív, než se něco stalo a kde se každý staral více o své sousedy než o sebe. Tak je tomu dodnes. Jen já odtamtud zmizela.

A proto se ptám, nač a proč? Je to snad základ lidské povahy, koukat se na jiné úkosem s podezíravostí a automatickým negativismem? Máme považovat za normu, že se chováme před jinými, co nejlépe to jde, ale ve skutečnosti jsme jen schránky s hezkým vzhledem, které ale neschovávají žádný poklad uvnitř? Proč nás rodiče vychovávají k tomu, abychom zapadli a ne k tomu, abychom žili podle nejlepšího vědomí a svědomí svůj vlastní život? Proč máme tendenci drbat ostatní a nezdrbneme nejdřív sebe?
Podobné téma je, myslím, i myšlenkou toho nového filmu The Circle s Tomem Hanksem a Emou Watson. Sice jsem ho ještě neviděla, ovšem podle ukázek tak soudím.


Osobně se snažím s tím bojovat. Protože já jsem já. Snažím se chovat ke všem, jak si zaslouží, neměřit dvojím metrem a nedělat věci, co nechci. Zjišťuju, kým jsem. A až se úplně najdu, tak to bude něco, to vám garantuju.
Vy si žijte, jak chcete. Říká se, že můžete být, kým chcete. Ale ne přece za cenu falešnosti, ne? Žijte si, jak v hloubi duše chcete. Ale to se nejdřív musíte obrátit dovnitř sebe a zeptat se: Jak chci žít?

Hlavně blaze,
Reina