Norsko, trolové a krosna |

11. září 2017 v 11:24 | Reina Sun |  Najdi svou cestu
Po sto letech a jedné zimě vás tu vítám!
Těchto pomyslných sto let jsem strávila v naprosto úžasné evropské zemi, kde jsem konečně začala žít a zažila neuvěřitelné!

Suma sumárum:

2 - blondýny - 21 dní - 15 kg na zádech - přes 400 km v nohách - 3 národní parky - 900 km stop/vlak/bus

Neskutečně mě tato cesta obohatila, ukázala mi MĚ z jiného úhlu a dala mi spoustu zážitků. Ať to byly krizové situace, kdy jsme neměly kde spát nebo naopak jedinečný pocit zadostiučinění, že jsem tu pitomou horu pokořila a vylezla! Stálo to za každý puchýř, za každý kilometr! Už se těším, až vymyslím další podobnou blbost :)
Podělím se o fotky, jsou v celém článku :)

Celý náš výlet začal na letišti v Praze, odkud jsme letěly do Osla, hlavního města našeho vysněného Norska.

Musím říct, že Oslo je úplně jiný svět. Hrozně klidné, čisté město, které jsem si opravdu zamilovala! Všichni jsou ochotní a milí a na turisty obzvlášť. Má nádhernou atmosféru, vůbec ne jako metropole země...


Oslo není jen jedno město, je bráno jako celý region. Ovšem přímo k městu patří ostrůvky s typickými krásnými domečky. Každou hodinu vyplouvá na tyto ostrovy loď, která se počítá do MHD.


Zajímávé je, že ať v Oslu dojede člověk na jakoukoli konečnou metra, vystoupí v lese a absolutní divočině. Olympijský můstek Holmenkohlen se nachází pár stanic před konečnou a divočina to, díky turistům ještě úplně není. Tento můstek si v létě můžete sjet po laně, info pro adrenalinové nadšence.


V Oslu jsme strávily celkem 4 dny u našeho kamaráda přes couchsurfing, byl úplně skvělý a vzal nás na úžasná místa! Po srdceryvném loučení jsme se vydaly po dálnici E6 stopem z Osla směr městečko Hamar (kousek nás svezl taxikář, kousek policajti, kousek sympatický mladík). Hamar leží u jezera, kde je opravdu nádherně. Stan jsme si postavily přímo na pláži, vařily si na ohni a první dva dny se i koupaly, jak nám přálo počasí!
V Hamaru jsme měly štěstí na konání nedělních bleších trhů, které jsme prolezly skrz naskrz! A nej úlovek? Kniha GoT Tanec s Draky za 30 NOK (necelých 90 Kč), krásná nová a veliká! Právě kvůli velikosti jsem ji tam musela nechat :/ Přece jen, dost se pronese!


Z Hamaru jsme se svezly vláčkem do Ringebu, odkud začala naše první tryze pěší výprava. Nutno podotknout, že norské turistické trasy vás v lecčem překvapí.. Musíte být všestranně nadaní, schopní překonávat překážky.


Ale odměnou za tak drsnou cestu jsou pak krásné soutěsky s vodopády na velmi neočekávaných místech :)


Těch několik dní jsme spaly na divoko, jedly lesní plody v NP Rondane a ubíraly se pomalu k Dombasu, který se nachází velmi příznivě na rozhraní 5 národních parků, což je pro turisty jako my ideální. Když jsme se tam konečně doplazily, vítal nás troll. Opravdový.


U trolla nás vyzvedl další couchsurfer, se kterým jsme sdílely letní chatu. Doporučil nám prima pěší trasy národními parky a vždy nás popovezl k výchozímu bodu. Takto jsme prošly národní parky Dovre a Rondane.


Poctivě jsme sledovaly znak Pilgrim´s road. Není radno vydávat se vlastními cestami.
největší zážitek ale máme z přebrodění řeky v 7 °C, voda mohla mít tak 5°C? Řeka se trochu rozvodnila, ale my musely přes. když máte 20 km za sebou, opravdu se vracet nebudete. Tak jsme se zuly a hupky dupky. Nebyly jsme samy, před námi přeskakovala skupinka německých botaniků a po nás postarší norské dámy. Podpora byla doslova hmatatelná.


Dalším bodem na seznamu byl NP Jotunheimen. Zvolily jsme si za výchozí bod městečko Lom, kam jsme opět dostopovaly. Kupodivu tam bylo docela rušno a my si řekly, že bychom měly navštívit nějakou kulturní památku, když už jsme mezi lidmi. A Lom čistě náhodou takovou památku má. Je jí dřevěný kostel pocházející z 11. stolestí! Podobné jsou po celém Norsku, ale tento je nejstarší a největší dochovaný.


NP Jotuheimen se vyznačuje jednou hlavní věcí - nejvyšší horou Norska a podobně vysokým pohořím. Takže jsme se moudře rozhodly vyjet nahoru autobusem. Ale ouha. To by nesmělo být po sezóně. O jeden den. Jejich sezóna končí 20.8., od 21. totiž dětem začíná škola. Co jsme měly dělat, vyšly jsme si 5 km serpentinami nahoru a pak si ten autobus prostě stoply. Byla to hrozná náhoda, autobus jel vyzvednout do letního lyžařského střediska skupinu lidí, no nahoru jel prázdný. Tak jsme se vecpaly do prázdného autobusu a jelo se. Stálo to za to. Letní lyžařské středisko s ledovcem na pozadí.


No, ve 2000 mnm už začalo přituhovat, tak jsme si zaplatily pobyt na noc v hotýlku Juvasshytta, jediným v širokém okolí. Druhý den jsme vyrazily přímo přes Národní park. Sestup byl náročný, klesaly jsme bez přestání 4 hodiny. Prstíky v botách byly pěkně otlačené, jak jsme usilovně brzdily! A potom, když jsme konečně dosáhli údolí... Turistická trasa zmizela. Vypadala nějak takto.


Když jsme po podobných cestách prošly národní park, musely jsme se vydat ještě na pohoří Bessegen. Odtud už následovala cesta do Bergenu, kde jsme strávily dvě noci a hurá zpět do Prahy.


Neskutečně jsem si toto putování užila, doporučuju každému, kdo má o sobě pochybnosti a neví, co by třeba chtěl dělat nebo kdo vlastně je. Věřte mi, že v takových podmínkách, kdy se musíte spolehnout na sebe, se o sobě lecos dozvíte.

Kdyby jste měli nějaký dotaz, sem s ním! Jinak, kde jste letos dovolenkovali vy? Jaká je vaše vysněná země? Dejte vědět!

Reina Sun
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 niki-chan niki-chan | Web | 15. září 2017 v 9:34 | Reagovat

Z fotek je ta příroda krásná, ale naživo musela být úplně nádherná, letos jsem měla štěstí na NP Paklenica v Chorvatsku, ale skandinávská příroda mě pořád láká, snad jednou... :)

2 veruce veruce | Web | 19. září 2017 v 17:43 | Reagovat

Úžasné. Já bych se ráda někdy do Norska podívala, ale na tohle už bych si teď netroufla (ono stopem s prckem by to ani nešlo). Nicméně stále doufám, že se tam jednou vypravím, stejně tak na Faerské ostrovy a Island :)

3 slunecnyden slunecnyden | Web | 24. září 2017 v 20:25 | Reagovat

Úžasné putování. Škoda, že tu není víc komentářů. Fakt mě nadchly fotografie, vaše odvaha i nezdolnost. Jste dobré!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama